Brak asertywności

Asertywna postawa oznacza otwarte wyrażanie myśli i przekonań, bez uczucia dyskomfortu, lęku czy niepokoju. Osoby asertywne potrafią powiedzieć “nie” bez wyrzutów sumienia oraz bez agresji i atakowania rozmówcy.

Jedną z przyczyn dlaczego ludzie robią coś, na co nie mają ochoty, jest kłopot z odmawianiem. Za brakiem asertywności może stać obawa, że mówiąc szczerze co myślimy, zostaniemy odrzuceni, spotkamy się z brakiem sympatii lub nawet agresją. Wiele osób ma przekonanie, że bycie uprzejmym i uległym zapewni im sympatię otoczenia a odmawiać nie wypada. Taka postawa ułatwia innym przekraczanie granic.

Konsultacje z psychologiem mogą pomóc w wypracowaniu bliskich relacji przy jednoczesnym stawianiu granic i zadbaniu o siebie. Warto poznać techniki odmawiania w sposób bezpośredni i stanowczy bez obrażania drugiej strony. Po zbudowaniu asertywnej postawy łatwiej poprosić o pomoc, poradzić sobie w sytuacji konfliktowej i wyrażać swoje potrzeby i opinie. W konsekwencji pojawia się szansa na zredukowanie stresu i frustracji. Łatwiej jest budować i utrzymywać relacje prywatne i zawodowe, wzbogacając naszą komunikację.

Umów się na konsultację z psychologiem:

Wizyty umawiamy telefonicznie pod numerem:(+48) 532 806 888 lub (22) 225-24-47. Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 19.00. Zapraszamy do kontaktu.

Jak wygląda psychoterapia...

1

Umawianie wizyty

Osoba, która chce spotkać się z psychoterapeutą dzwoni do sekretariatu i ustala termin pierwszej wizyty. W przypadku osób dorosłych wizytą są umawiane jedynie kiedy dzwoni osoba, która chce spotkać się z terapeutą. Nie można umówić spotkania innej osobie. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wizyty są umawiane przez rodziców. Kontakt telefoniczny to także doskonała okazja do zadania ważnych pytań dotyczących terapii, wybrania specjalisty i zapoznania się z naszym ośrodkiem
2

Pierwsze spotkanie

Pierwsza lub dwie pierwsze sesje mają charakter konsultacji. Ich celem jest określenie problemu, poznanie sytuacji oraz wybranie i omówienie metody pomocy. Wtedy też zawierany jest tzw. kontrakt terapeutyczny, który obejmuje: częstotliwość spotkań, czas trwania terapii oraz zasady odwoływania sesji. Spotkanie indywidualne w naszym ośrodku trwa 50 minut, a w przypadku psychoterapii par i rodzin - 60 minut.
3

Psychoterapia

Czas trwania terapii może ograniczyć się do kilku spotkań, może trwać kilka miesięcy a czasem kilka lat. Zależy od potrzeb i sytuacji. Metody oddziaływań psychoterapeutycznych różnią się w zależności od przyjętego modelu pracy, stosowanego podejścia i celu terapii. W naszej pracy korzystamy z wiedzy z kilku nurtów psychoterapeutycznych, większość z nas wykształciła się w Polskim Instytucie Ericksonowskim.