Nerwica (objawy nerwicowe, nerwica lękowa, nerwica natręctw, natrętne myśli)

Pojęcie nerwicy jest potocznym, ogólnym pojęciem, które odnosi się do zaburzeń nerwicowych. Według lCD - 10 (międzynarodowy system diagnozy) zalicza się do tej grupy m.in zaburzenia lękowe i obsesyjno - kompulsyjne.

Każdy człowiek może zaobserwować elementy objawów/zachowań nerwicowych, przy czym dopóki sa niewielkie i nie utrudniają szczęśliwego, zdrowego życia niekoniecznie potrzebują leczenia. Jeżeli jednak radzenie sobie ze stresem i napięciem jest nieadekwatne do sytuacji.

Lęk (nerwica lękowa)

Osobie zmagającej się z lękiem towarzyszy napięcie i niepokój, który nie ma racjonalnego uzasadnienia. Martwienie i niepokój mogą dotyczyć zdrowia swojego i bliskich osób, codziennych spraw, kwestii finansowych, ale może dziać się tak, że osoba nie jest w stanie określić czego te uczucia dotyczą. Często uspokojenie się w jedne sprawie nie daje ukojenia, bo zaraz pojawia się następna myśl. Poza dyskomfortem psychicznym, mogą się pojawić takie objawy jak: przyśpieszone bicie serca, ściskanie w klatce piersiowej, bóle głowy, bóle brzucha, nadmierne pocenie się, parcie na pęcherz moczowy, drżenie ciała, zaburzenia snu i erekcji. Objawy te mogą pojawić się pomimo, że badania lekarskie nie wykazują żadnego uszkodzenia ciała czy choroby.

Nerwica natręctw

Zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne jest rodzajem zaburzenia na tle lękowym. Charakteryzuje się nawracającymi, obsesyjnymi myślami i tzw. przymusowymi zachowaniami. Obsesyjne myśli pojawiają sie automatycznie, powodują frustrację i chęć uwolnienia się. Mogą dotyczyć różnych obszarów, często dotyczą utrzymania porządku, zdrowia, seksualności. Zachowania kompulsyjne (inaczej rytuały) polegają na wykonywaniu czynności lub sekwencji czynności, aby zapobiec nieszczęściu. Przeważnie koncentrują się wokół zachowania czystości, sprawdzania wszystkiego, w celu niedopuszczenia do niebezpiecznej sytuacji. Mają za zadanie odwrócić, odgonić niebezpieczeństwo.

Osoby zmagające się z myślami obsesyjnymi i kompulsami mają świadomość irracjonalności swoich myśli i zachowań. Lęk powoduje jednak, że czują wewnętrzny przymus do wykonywania określonych czynności i rytuałów. Nerwice są związane z problemami natury psychologicznej. W związku z tym w ich leczeniu konieczna jest pomoc specjalisty.

Umów się na konsultację z psychologiem:

Wizyty są umawianie telefonicznie pod numerem:(+48) 532 806 888 lub (22) 225-24-47. Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 19.00. Zapraszamy do kontaktu.

Jak wygląda psychoterapia...

1

Umawianie wizyty

Osoba, która chce spotkać się z psychoterapeutą dzwoni do sekretariatu i ustala termin pierwszej wizyty. W przypadku osób dorosłych wizytą są umawiane jedynie kiedy dzwoni osoba, która chce spotkać się z terapeutą. Nie można umówić spotkania innej osobie. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wizyty są umawiane przez rodziców. Kontakt telefoniczny to także doskonała okazja do zadania ważnych pytań dotyczących terapii, wybrania specjalisty i zapoznania się z naszym ośrodkiem
2

Pierwsze spotkanie

Pierwsza lub dwie pierwsze sesje mają charakter konsultacji. Ich celem jest określenie problemu, poznanie sytuacji oraz wybranie i omówienie metody pomocy. Wtedy też zawierany jest tzw. kontrakt terapeutyczny, który obejmuje: częstotliwość spotkań, czas trwania terapii oraz zasady odwoływania sesji. Spotkanie indywidualne w naszym ośrodku trwa 50 minut, a w przypadku psychoterapii par i rodzin - 60 minut.
3

Psychoterapia

Czas trwania terapii może ograniczyć się do kilku spotkań, może trwać kilka miesięcy a czasem kilka lat. Zależy od potrzeb i sytuacji. Metody oddziaływań psychoterapeutycznych różnią się w zależności od przyjętego modelu pracy, stosowanego podejścia i celu terapii. W naszej pracy korzystamy z wiedzy z kilku nurtów psychoterapeutycznych, większość z nas wykształciła się w Polskim Instytucie Ericksonowskim.