Wypalenie zawodowe

O wypaleniu zawodowym mówi się kiedy praca przestaje dawać satysfakcję. Osoba wypalona czuje się przeciążona, przepracowana w sytuacji, która kiedyś sprawiała przyjemność i dawała poczucie rozwoju.

Zaangażowanie zostaje zastąpione brakiem motywacji i uczuciem wyczerpania psychicznego, emocjonalnego i fizycznego. Objawami wypalenia zawodowego są obniżenie efektywności i jakości wykonywanej pracy, narzekaniem, brakiem planów, poczucie zniechęcenia oraz stagnacją i biernością. Nawet jeśli pojawi się myśl o zmianie, to nie idą za nią konkretne pomysły na życie i rozwiązania. Zmiana kojarzy się ze stresem, potrzebna jest energia, której nie ma osoba wypalona zawodowo.

Problem może dotyczyć osoby na każdym stanowisku - źródłem może być stres, odpowiedzialność i presja oraz monotonia i rutyna. U źródeł mogą także leżeć indywidualne predyspozycje związane z oczekiwaniami i skłonnością do perfekcjonizmu. Na wypalenie zawodowe wpływa też środowisko pracy - brak możliwości podejmownia decyzji, biurokracja, wynagrodzenie poniżej oczekiwań, wroga i rywalizacyjna atmosfera pracy.

Konsultacje psychologiczne mogą pomóc zrozumieć dlaczego doszło do wypalenia, co zrobić w takiej sytuacji i jak dokonać zmian.

Umów się na konsultację z psychologiem:

Wizyty umawiamy telefonicznie pod numerem:(+48) 532 806 888 lub (22) 225-24-47. Sekretariat jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 - 19.00. Zapraszamy do kontaktu.

Jak wygląda psychoterapia...

1

Umawianie wizyty

Osoba, która chce spotkać się z psychoterapeutą dzwoni do sekretariatu i ustala termin pierwszej wizyty. W przypadku osób dorosłych wizytą są umawiane jedynie kiedy dzwoni osoba, która chce spotkać się z terapeutą. Nie można umówić spotkania innej osobie. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, wizyty są umawiane przez rodziców. Kontakt telefoniczny to także doskonała okazja do zadania ważnych pytań dotyczących terapii, wybrania specjalisty i zapoznania się z naszym ośrodkiem
2

Pierwsze spotkanie

Pierwsza lub dwie pierwsze sesje mają charakter konsultacji. Ich celem jest określenie problemu, poznanie sytuacji oraz wybranie i omówienie metody pomocy. Wtedy też zawierany jest tzw. kontrakt terapeutyczny, który obejmuje: częstotliwość spotkań, czas trwania terapii oraz zasady odwoływania sesji. Spotkanie indywidualne w naszym ośrodku trwa 50 minut, a w przypadku psychoterapii par i rodzin - 60 minut.
3

Psychoterapia

Czas trwania terapii może ograniczyć się do kilku spotkań, może trwać kilka miesięcy a czasem kilka lat. Zależy od potrzeb i sytuacji. Metody oddziaływań psychoterapeutycznych różnią się w zależności od przyjętego modelu pracy, stosowanego podejścia i celu terapii. W naszej pracy korzystamy z wiedzy z kilku nurtów psychoterapeutycznych, większość z nas wykształciła się w Polskim Instytucie Ericksonowskim.